İade ve Değişim Şartları

İade ve Değişim

İADE POLİTİKAMIZ

Firmamızın yaptığı satışlar Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile Mesafeli sözleşmeler Yönetmeliğine Tabi Satışlardır. İade edeceğiniz ürün için  lütfen 14 gün içerisinde İade Formu doldurunuz veya firmamızı 0 546 692 52 65 nolu müşteri destek hattından lütfen arayınız. İade edeceğiniz ürünümüzü PTT kargo ile 402652692 müşteri numaramız ile ücretsiz gönderebilirsiniz.

İADE KOŞULLARI:

İade edeceğiniz ürünün, paketi hasar görmemiş, kullanılmamış ve kullanım hatası sonucu zarar görmemiş olması gerekmektedir.

İade etmek istediğiniz ürün/ürünleri tüm aksesuarları ve orijinal kutusu ile faturası ile beraber iade etmeniz gerekmektedir.

DEĞİŞİM:

Firmamızdan satın aldığınız ürünleri 14 gün içerisinde ücretsiz kargo ile değişim yapabilirsiniz. Değişim için 0 546 692 52 65 nolu telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz. Değişim için siparişlerinizi PTT kargo ile 402652692 modarar müşteri numaramız ile gönderebilirsiniz.

DEĞİŞİM KOŞULLARI:

Değişim yapacağınız ürünün, paketi hasar görmemiş, kullanılmamış ve kullanım hatası sonucu zarar görmemiş olması gerekmektedir.

Değişim yapmak istediğiniz ürün/ürünleri tüm aksesuarları ve orijinal kutusu ile faturası ile beraber göndermeniz gerekmektedir.

www.modarar.com

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun 'un 4.Maddesine göre, "Tanıtım ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilânlarında yer alan niteliklerine aykırı olan ya da kullanım amacı bakımından tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar, ayıplı mal olarak kabul edilir. Müşteri, malın teslim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde ayıplı mal bildiriminde bulunursa, ürünü iade etme, bedel indirimi, ücretsiz değişim ya da ücretsiz onarım haklarından birine sahiptir.” .Ayıplı Mal bildiriminde bulunarak yukarıda belirtilen haklardan faydalanmak için; Ürünün özellikleri, tanıtımında belirtilen özelliklerden farklıysa ya da, müşterinin üründen beklediği faydayı azaltan eksiklikler varsa, ürün, ayıplı mal sınıfına girer. Müşteri, 30 gün içerisinde ayıplı mal bildiriminde bulunmalıdır. Ayıplı Mal bildiriminde, ürünün ithalatçısı düzenlenen bir raporla kullanım hatasının bulunup bulunmadığı belirlenir. Kullanıcı hatasının olduğu tespit edilirse, müşteri, haklardan faydalanamaz.

 

 

Cayma hakkı

Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği ' nin 8. Maddesine göre, müşteri, "Ürünü teslim aldığı tarihten itibaren on dört gün içerisinde hiçbir sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin malı reddederek sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.” . Buna göre, müşteri, ürünü aldıktan sonra, 14 gün içerisinde sebepsiz iade etme hakkına sahiptir.

 

Copyright © 2016 | Tüm Hakları Saklıdır.
Altyapı : Opencart E Ticaret